Přesný harmonogram průběhu svatebního dne + nad určitý počet svatebních hostů doporučujeme koordinaci, třeba někoho z rodiny. Je to pro vás základ příjemně prožitého dne.
Je to soupis několika postřehů, které mohou pomoci ještě lepšímu výstupu naší práce. Záleží jen na vás, co z toho vás osloví, co se vám bude líbit.
Bez jakýchkoli příplatků dostaneme všechny povedené svatební fotografie. I kdyby jich mělo být třeba 2000 kusů. Jsme tu pro vás a jdeme do práce naplno.
Můžete si zvolit, zda chcete více naší energie věnovat spíše reportážní práci nebo je pro vás významné i partnerské foto. Obvykle jsme velmi rychlý - za naprosté minimum pro základní partnerské foto považujeme 30 minut. Berte to jen jako doporučení.
Zorientovat se v novém prostředění není pro zkušeného fotografa nijak složité. Světelnou atmosféru, kompozici vše je schopen rychle odhadnout. S velkou oblibou pracujeme i s pohybem v prostoru, kdy fotografa nespasí jen zoom, ale potřebuje se aktivně pohybovat na place, dle toho, co slyší a vidí kolem sebe.
Nejdůležitější na svatební fotografii je zachycení významných momentů. Dále jde o spojení kompozice, světla a aktuálního pozice focené osoby. Svatba je dána místem a časem, proto světelnou atmosféru může fotograf ovlivnit jen z části. Přesto koukáme na barvu světla, odrazy, úhel světla, jeho tvrdost a hledáme vhodná na focení.
Není vůbec snadné, vyznat se v té hromadě doporučení. Fotograf tak trochu zraje, jako víno. Čím více toho zažije, tím rychleji a lépe dokáže odhadnout situaci. Musí vhodně pracovat s časem, s prostorem a samotnou akcí. To bohužel nezjistíte ani z fotek, ani z osobní schůzky. Na schůzce je podstatné vytvoření důvěry a sympatii a také společného "pohledu" na průběh vašeho svatebního dne. Na co si tedy dát pozor...
Dnes, v době GDPR omezení, není vůbec snadné prezentovat vlastní práci. Proto ty nejvíce akční fotky skupin a příbuzných obvykle na profilu fotografa nenajdete. I méně zručný fotograf dokáže najít pár snímků, které jsou odpovídající kvality, aby se s nimi prezentoval. Hledejte tedy, jaký je jeho průměr v rámci celé svatby, případně u více svateb.
Všechny prezentované fotky jsou obvykle na velmi podobné úrovni. Co vám ale fotky neřeknou, je jaká byla v ten moment situace (světlo, prostředí aj.) a jak by to stejné vyfotil někdo jiný. Rozdíl by mohl být skutečně markantní. Někdy stačí trochu jiný úhel, malinko jiný čas a fotka působí úplně jinak.
Fotograf může narazit na řadu nečekaných situací. Proto je důležité, aby měl jistou dávku empatie, dovednosti v rámci komunikace s lidmi a dokázal tak i náročné situace zvládnout s nadhledem a úsměvem. Při osobní schůzce je možné toto odhadnout. Ideální fotograf podpoří to, co chcete a přitom zůstává nenápadný tak, aby nezasahoval do oslav a zábavy v rámci svatebního dne.
Není to vše, ale je to jakýsi základ. Fotograf může využívat značky Canon, Nikon, Sony, Panasonic apod. Všechny firmy dnes mají výbornou technickou úroveň. Důležité však je, aby měl možnost výměny objektivů, aby měl i nějaký ten zoom. Případně i fotografická světla, pokud se jedná o náročné projekty. Nakonec, vybavení by mělo odpovídat určité cenové hladině. Mnohdy vybavení, tj. nákladům odpovídá cena za svatební služby.
Bohužel i to k řemeslu svatebního fotografa patří. Pokud uvidíte, že váš zvažovaný fotograf sotva chodí, tak věřte, že bude mít velké problémy, aby zaznamenal většinu reportážních momentů. Pro fotografa je důležité, aby v klíčových situacích byl neustále v pohybu, vybíral a vyhledával momenty, které za to stojí. Občas je nutné přeskočit zídku, rychlou couvat nebo uhnout ze záběry kameře, vyběhnout schody na focení skupinky z výšky a mnoho dalšího.
Na to je také dobré dávat pozor. Jsou fotografové, kteří nafotí tak třetinu snímků oproti nám. Známe to z debat s kolegy. Prostě šetří si "tělo" fotoaparátu a možná i své tělo :)). Nevěřte báchorkám o tom, že kdo to umí, tak nafotí jen to důležité v rámci pár záběrů. Tak to prostě není. U reportáže a akce je potřeba jít do focení naplno a nehledět na množství záběrů, ale na to, co chci zachytit. Pak jsou chvíle klidnější, třeba u partnerského focení, kdy je to mnohem více o práci s lidmi, než o množství záběrů.